Dobrze Zaprojektowana Szkoła

Certyfikat Dobrze Zaprojektowana Szkola 2017

CERTYFIKAT ,,DOBRZE ZAPROJEKTOWANA SZKOŁA”

dla Zasadniczej Szkoły Zawodowej, która wzięła udział

w Ogólnopolskim konkursie ,,Projekt z klasą”

Temat projektu: ,,Pasje kulinarne drogą do wymarzonej pracy”

Cele projektu:

• rozwijanie pasji kulinarnych
  • poznanie przez uczestników nowych smaków
  • przedstawienie technik przygotowywania potraw i wyrobów cukierniczych
  • promowanie tradycyjnych polskich wyrobów
  • wyrabianie nawyku artystycznego
  • wyrabianie nawyku higieny i estetyki pracy
  • przygotowanie do egzaminu zawodowego
  • uświadomienie uczestnikom konkursu, że eksperymentowanie w kuchni może byćświetnym sposobem na ciekawe spędzenie czasu z przyjaciółmi/rodziną i dobrą zabawą
  • uświadomienie roli pracownika i pracodawcy podczas podejmowania pierwszej pracy
  • uświadomienia roli nowoczesnych technik wspierania uczniów w procesie uczenia się
  • integracja społeczności szkolnej
  • kreowanie pozytywnego wizerunku szkoły - promowanie ZSZ w środowisku lokalnym  (współpraca szkoły ze społecznością lokalną)
  • kreowanie postaw przedsiębiorczych wśród uczniów

Etapy projektu:

1. Konkurs : ,,Pierogowy zawrót głowy”
  2. Warsztaty Piernikowe szaleństwo,
  3. Pokaz – Tradycyjne potrawy wigilijne
  4. Konkurs -,,Praliny – czekoladowa rozkosz”
  5. Prezentacja  Stół Wielkanocny
  6. Konkurs ,,Świadomy pracownik” – zagadnienia z kodeksu pracy
  7. Zajęcia warsztatowe - Kinezjologia Edukacyjna - Metoda Dennisona wspierająca procesy uczenia się.

Korzyści dla ucznia

Organizacja cyklu konkursów:

• wpłynie pozytywnie na uczniów powodując pobudzenie wyobraźni, zmysłu artystycznego, zwiększenie własnej wartości i wiary w swoje możliwości
  • pozwoli na własną inwencję twórczą podczas dekoracji pierników czy wykonywania i zdobienia przekąsek wielkanocnych.
  • Nasze działania pozwolą młodzieży rozpoznać swoje umiejętności cenione dziś na rynku pracy oraz dadzą wskazówki, jak je doskonalić w codziennym życiu.
  • W trakcie założonych działań młodzież będzie kształcić także cały szereg miękkich kompetencji takich jak: współpraca w grupie,  umiejętność prezentacji wykonanych dań, komunikacji oraz dyskusji.
  • Istotnym elementem jest wyrobienie nawyku samodzielnej i prawidłowej organizacji  pracy, estetycznego wyglądu i logicznego myślenia.

Korzyści dla szkoły

• promocja szkoły w środowisku lokalnym,
  • wspieranie postaw przedsiębiorczych uczniów,
  • propagowanie idei pracy metodą projektu w ZSZ
  • doskonalenie umiejętności zawodowych  i wizerunku uczniów
  • zadawalające wyniki egzaminów zawodowych
  • motywacja do udziału w podobnych przedsięwzięciach

Korzyści dla środowiska lokalnego

• wiedza o działaniach szkoły, sukcesach i osiągnięciach uczniów,
  • przygotowanie absolwentów do twórczej pracy,
  • przejmowania inicjatywy tworzenia nowych miejsc pracy;
  • wykształcenie w uczniach poczucia własnej wartości i pewności siebie, co w przyszłości daje większe szanse na zatrudnienie

Elementy unikatowe

-  Innowacyjny sposób na wykorzystanie  zdobytej wiedzy w praktyce  - organizacja konkursów, pokazów, warsztatów (indywidualizacja pracy uczniów w zależności od ich możliwości )

-  Organizacja warsztatów pobudzających do twórczego myślenia Kinezjologia Edukacyjna - Metoda Dennisona

-  Prezentacja multimedialna ukazująca zdolności kulinarne uczniów oraz fotorelacja - jako sposoby relacjonowania przebiegu projektu

-  Efektywny sposób przygotowywania uczniów do egzaminów zawodowych  i  wejścia na rynek pracy

-  Uświadamianie uczniom praw i obowiązków pracownika i pracodawcy

-  Ukazywanie i rozpowszechnianie pozytywnych informacji na temat różnorodnych działań prowadzonych w szkole

-  Współpraca ze środowiskiem lokalnym – udział zaproszonych gości w prezentacji  umiejętności uczniów.

Koordynator projektu: Anna Zdolska

Opublikowano: 14 lutego 2017 09:09